Väljas töötamine on seotud rinnavähi riski vähendamisega vanematel naistel

Väljas töötajad toodavad rohkem D vitamiini, mis võib neid kaitsta, väidavad teadlased.

Väljas töötamine on seotud madalama rinnavähi riskiga naistel, kes on üle 50ne aastased, leiab uurmustöö mis on avaldatud internetis Occupational & Environmental Medicine ajakirjas.

Väljas töötajad saavad rohkem päikesevalgust, mis suurendab nende D vitamiini tasemeid ning mis võib kaitsta rinnavähi vastu, ütlevad uurijad.

D vitamiinil on kindlaks tehtud roll kontide ja lihas-skeleti tervise säilitamises, kuid sellel võib olla ka muid otstarveid, seal hulgas nakkuste ja vähi tõrjumine.

Peamine D vitamiini allikas on UVB päikesepaiste. Kuid, mure nahavähi riski ja arvutite ühe suureneva kasutamise pärast nii tööl kui ka vabal ajal on vähendanud aega mis inimesed veedavad väljas.

Rinnavähi sagenev esimenine 20. sajandi viimasel poolel on andnud alust arvata, et see võib olla seotud D-vitamiini puudusega.

Varasemad uuringud näitavad, et kõrgem vitamiin D sisaldus veres võib olla seotud väiksema rinnavähi riskiga, kuid tõendid pole lõplikud.

Enamus uuringud on tuginenud D vitamiini taseme piiratud hinnangutele, selle asemel, et vaadata tasemeid pikas perspektiivis.

Päikesevalgust võib pikaajaliselt kasutada D vitamiini taseme asendusmarkerina. Kuna keha toodab D vitamiini peamiselt tööpäevade keskel (kella 10.00-15.00 vahel), puutuvad kokku väljas töötajad tunduvalt kõrgema tasemega kui need, kes töötavas toas.

Teadlased tuvastasid 38375 alla 70ne aastast naist, kellel oli Taani vähiregistrist diagnoositud esmane rinnavähk.

Nad võrdlesid kõiki neid viie samal aastal sündinud naisega, kes valiti juhuslikult Taani perekonnasesusüsteemi hulgast.

Kogu tööhõive ajalugu leiti Taani pensionifondide registrist ning tööga seotud maatriksit kasutati selleks, et kindlaks teha iga naise tööalane kokkupuude päikesevalgusega.

Pärast potensiaalselt mõjutavate tegurite arvesse võtmist, nagu näiteks reproduktiivset ajalugu, ei ilmnenud seoseid kutsealase päikesevalguse ja rinnavähi üldise riski vahel.

Kuid pikaajaline kokkupuude tööga oli seotud väiksema rinnavähi riskiga pärast 50ndat eluaastat.

Nendel naistel oli tööalane kokkupuude 20 või enam aastat seotud 17% väiksema tõenäosusega rinnavähi diagnoosimisel. Samal ajal kui kõrgeim kumulatiivne kokkupuude oli seotud 11% vähendatud võimalusena.

See on vaatuslik uuring ning seega ei saa põhjust kindlaks teha. Veelgi enam, informatsiooni polnud D vitamiini tarbimise või toidulisandite kasutamise kohta. Kuigi see ei pruugi olla kriitilne, kuna teised uuringud on näidanud, et sisetöötajatel on seerumi D vitamiini tase oluliselt madalam kui välistöötajatel, väidavad teadlased.

Hinnangud päikesevalguse kohta olid samuti läbitöötlemaa. Samuti ei võetud arvesse vaba aja päikesevalgust ja teisi potensiaalseid elustsiili mõjutavaid tegureid nagu pillide kasutamine, hormooni asendusravi ja alkohol kuid ka ülekaalulisus ja treenimine vabal ajal.

Siiski võtavad uurijad kokku: “See uuring näitab ühendust pikaajalise tööalase päikesevalgusega kokkupuute ja hilise algusega rinnavähi vahel. Kuid, see tulemus vajab suuremat tähelepanu tuleviku kutseuuringutes.”

 

Väljas töötamine on seotud rinnavähi riski vähendamisega vanematel naistel