Oleme viimasel kuul saanud nii eraisikutelt kui ka salongidelt väga palju küsimusi seoses immuunsuse ja D-vitamiini ja päevitamisega.
Sellest tulenevalt koondasime kokku mõned küsimused mis võtavad kokku peamise ja loodame, et nii mõnedki valearusaamad ja kahtlused ja küsimused leiavad vastuse.
KKK 1: Kas päevitamine tapab viiruseid ja aitab mind kaitsta Koroona viiruse eest?
Päikese puhul on täheldatud teatavat viiruste ja mikroorganismide tegevust piirav toime, kuid oluline on seda mitte ajada segamini päevitamisega. Päikesevalgus võis nakatunud patsiente aidata, sest see muudab gripiviiruse toimetuks uuringute järgi, kuid neid uuringuid ei saa seostada täna veel Koroona viirusega.
Päevitada tuleb siiski vastutustundlikult ja tunda enda nahka. Olgu kohe täpsustatud, et päevitamise ja Koroona viiruse vahelist seost ei ole täna meie andmetel uuritud, ega saa ka väita, et päevitamine kaitseb viiruste eest.
Küll aga on teaduslikult tõestatud päikese käes viibimisel tekkiva D-vitamiini olulisust immuunsussüsteemi vastupanuvõimele ja sellel omakorda võitlemisel gripiviirustega.
KKK 2: Kas UV kiirgus tapab viirusi?
On väga oluline tuua välja, et kui räägitakse viirusi tapva UV kiirguse kasutamisest, siis reeglina on sel juhul viidatud UVC kiirguse kasutamisele ja UVC kiirgust kindlasti ei saa seostada ei päikese ega päevitusseadmega, kuna päevitusseade UVC kiirgust ei kiirga ja päikeselt tulev UVC puhul enamus jääb osoonikihi taha.
Päikeselt ja vaid kaasaegsetest päevitusseadmetest tuleval kiirgusel on teatud määral tõestatud desinfitseeriv toime, kuid taaskord ei ole korrektne arvata, et kiirgus aitab ennetada Koroona viirusesse haigestumist.
KKK 3: Kas päevitamisel tekkiv D-vitamiin kaitseb mind Koroona viiruse eest?
Esiteks tuleb ära märkida, et D-vitamiin tekib vaid intensiivsema päikese käes kevadest sügiseni, kus UVB kiirgust on piisavalt D-vitamiini tootmiseks. Mitmed suured vaatlusuuringud on näidanud seost D-vitamiini defitsiidi ja hingamisteede nakkuste, näiteks nohu, bronhiidi ja kopsupõletiku vahel. Selle põhjuseks on asjaolu, et üks D-vitamiini peamisi rolle on teie immuunsussüsteemi tugevana hoidmine, et saaksite võidelda viiruste ja haigusi põhjustavate bakterite vastu.
Uuringud näitavad, et see seostub otseselt rakkudega, mis vastutavad nakkuse vastu võitlemise eest. Seetõttu on mõistlik järeldada, et D-vitamiini puudus võib suurendada teie riski haigestuda koroonaviirusesse. Sarnane loogika soovitab D-vitamiini annuse suurendada, et pakkuda suuremat kaitset viiruse vastu. Seega saame vaid kinnitada, et madalat D-vitamiini taset seostatakse tänapäeval hingamisteede infektsioonidega ja vastuvõtlikkusega gripi suhtes.
KKK 4: Kas päevitussalongis tekib sama palju D-vitamiini kui päikese käes?
Kindlasti tuleb päevitusseadme kasutamisel D-vitamiini saamise eesmärgil veenduda, et kasutatakse kaasaegseid päevitusseadmeid, mille intensiivsus vastab Euroopa Liidu normidele ehk imiteerib Vahemere päikese tugevust ja on reguleeritud vastavalt standardile.
Vaid sel juhul UVB kiirguse puhul saame rääkida D-vitamiini tekkest. Viibides normidele vastavas seadmes, siis saame rääkida D-vitamiini kogusest, mis kestab veres nädala.
KKK 5: Kas päevitamisel saadav D-vitamiin on parem kui toidulisandina D-vitamiini võtmine?
Yale Medicine sõnul pole päikesevalgusest saadav D-vitamiinil otsest vahet toidulisanditest saadud D-vitamiini. Need on funktsionaalselt samad ja võivad mõlemad tõsta D-vitamiini taset tervislikku vahemikku. Vahe on tekkelisuses.
Teaduslik tõestus mis on saadud nende kahe vahe kohta on see, et UVB lampide all tekkinud D-vitamiin püsis uuringus osaleja veres 7 päeva, mis suvel peab paika ka meie laiuskraadil. Toidulisandit võttes tuleb manustada seda iga päev väikestes kogustes, et tulemus püsiks.
Muidugi on väga tundliku ja tüüp 1 nahaga inimestel mõistlikum naha heaolu huvides kasutada D-vitamiini saamiseks toidulisandite abi kui päikese käes viibimiseks ei leita ühtegi sobivat viisi põletuse vältimiseks.
________________________________________________________________________________________________
Costantini C, Renga G, Sellitto F, et al. Microbes in the era of circadian medicine. Front Cell Infect Microbiol. 2020 Feb 5;10:30. doi:10.3389/fcimb.2020.00030.
Sengupta S, Tang SY, Devine JC et al. Circadian control of lung inflammation in influenza infection. Nat Commun 2019 Sep 11;10(1):4107. doi: 10.1038/s41467–019–11400–9.
Gruber-Bzura BM. Vitamin D and influenza-prevention or therapy? Int J Mol Sci 2018 Aug 16;19(8). pii: E2419. doi: 10.3390/ijms19082419.
Hobday RA, Dancer SJ. Roles of sunlight and natural ventilation for controlling infection: historical and current perspectives. J Hosp Infect 2013;84:271–282. doi: 10.1016/j.jhin.2013.04.011.
Human Plasma Transport of Vitamin D after Its Endogenous Synthesis. John G. Haddad,* Lois Y. Matsuoka,t Bruce W. Hollis, Yuan Z. Hu,* and Jacobo Wortsman11 *Department ofMedicine, University ofPennsylvania, Philadelphia, Pennsylvania 19104; *Department ofDermatology, Jefferson Medical College, Philadelphia, Pennsylvania 19107; ODepartment ofPediatrics, Medical College ofSouth Carolina, Charleston, South Carolina 29425; and IlDepartment ofMedicine, Southern Illinois University, Springfield, Illinois 6279
Schuit M, Gardner S, Wood S et al. The influence of simulated sunlight on the inactivation of influenza virus in aerosols. J Infect Dis 2020 Jan 14;221(3):372–378. doi: 10.1093/infdis/jiz582.
Bergman, P., Norlin, A., Hansen, S. et al. Vitamin D supplementation to patients with frequent respiratory tract infections: a post hoc analysis of a randomized and placebo-controlled trial. BMC Res Notes 8, 391 (2015). https://doi.org/10.1186/s13104-015-1378-3
Gerry Schwalfenberg