Päevitamine vähendab vererõhku

Sageli on kuulda nõuandeid, mis soovitavad piirata solaariumiteenuseid. Sealjuures osutades päevitamise võimalikule seosele nahavähiga. Kuid on ka nahaarste kes astuvad välja hoopis mõõduka päevitamise poolt, viidates selle positiivsele rollile meie tervisele.

Teadlaste rühm, eesotsas Edinburgi ülikooli dermatoloogia vanemteaduriga, Richard Welleriga ja tema osakonna liikmetega leidsid 24 vabatahtlikku, kes katsetasid UV kiirguse toimet organismile. Katse käigus päevitasid nad kahel korral. Alguses päris solaariumis ja teine kord simuleeriti solaariumipäevitust valguse ja soojusega kuid ilma UV kiirteta. Seansi pikkuseks oli mõlemal korral 20 minutit

Osalejate vererõhk tõusis veidi päevitusseansi ajal. Kuid tunni möödudes langes vererõhk 2  kuni 5 mmHg võrra. Seda efekti võis põhjustada nitraadi taseme langus nahas päevitamise tagajärjel. Samal ajal ei märgatud solaariumi simulaatoris päevitunud osalejatel mingisugust vererõhu muutust.  Osalejatel mõõdeti ka D vitamiini taset veres mis ei erinenud oluliselt mõlema seansi ajal. See tähendab, et antud juhul ei määranud D vitamiin vererõhu languse.

Dr Richard Weller ütleb uurimistöö kokkuvõtteks: „ Me arvame, et kasu mida annab mõõdukas päevitamine võib ületada nahavähi tekkimisega seotud riski“

„Meie tehtud töö on selle kinnituseks ja samuti selgitab see miks ainult toiulisandina D vitamiini manustamine ei asenda päikese käes viibimist“

„Nüüd on meil plaanis uurida suhtelist riski südamehaiguste ja nahavähi tekkimisel inimestel, kes on päevitanud rohkem või vähem“

„Kui seda võib pidada kinnituseks, et päikesevalgus võib vähendada mitmeid tõsiseid haigusi, mis on põhjustatud liigsest vererõhust siis tõenäoliselt peame hindama ümber meie senised soovitused päevitamise kohta.

Uuring “UVA lowers blood pressure and vasodilates the systemic arterial vasculature by mobilisation of cutaneous nitric oxide stores” esitletakse esmakordselt Edinburgis toimuval rahvusvahelisel dermatoloogia konverentsil The International Investigative Dermatology.

Allikas: www.bbc.co.uk