Üle 80 protsendi COVID-19 patsientidel on vitamiin D puudulikkus, leiab uuring

Vitamiin D puudulikkus oli rohkem levinud meeste seas

Üle 80 protsendi 200jast COVID-19 patsientidel Hispaania haiglas oli vitamiin D puudulikkus. Seda leidis uus uuring, mis avaldati Endocrine Society Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism’is.

D vitamiin on hormoon mida neerud toodavad ning mis kontrollib vere kaltsiumi konsentratsiooni ja mõjutab immuuni süsteemi. D vitamiini puudulikkus on seotud erinevate tervise probleemidega, kuigi uuringuid viiakse siiani läbi, et saada teada miks see hormoon mõjutab teisi keha süsteeme. Paljud uuringud väidavad, et vitamiin D’l on kasulik toime imuun süsteemile, eriti seoses kaitsmisega infektsiooni vastu.

“Üks lähenemisviis on selgeks teha ja ravida D vitamiini puudulikkus, eriti kõrge riskiga inimeste nagu vanuritel, tervise probleemidega patsientidel ja hooldekodu elanikel, kes on põhilised COVID-19 ohvrid,” ütles uuringu kaas autor José L. Hernández, Ph.D., University of Cantabria in Santander, Hispaanias. “D vitamiini ravi tuleks soovitada COVID-19 patsientidele, kellel on madal tase vitamiin D’d veres, kuna see lähenemisviis võib olla kasulik nii lihas-skeletile kui ka immuun süsteemile.”

Üle 80 protsendi COVID-19 patsientidel on vitamiin D puudulikkus, leiab uuring

Teadlased leidsid, et 80 protsendil 216nest COVID-19 patsiendil Universitario Marqués de Valdecilla haiglas oli D vitamiini puudulikkus. Meestel olid madalam D vitamiini tasemed kui naistel. COVID-19 patsientidel, kellel oli madalam D vitamiini tase, oli samuti kõrgem põletikulise markeri tase nagu ferritin ja d-dimeer.

Vaata lisaks siit.